Alzheimer's
Foundation of America

AFA’s Teen Alzheimer’s Awareness Scholarship

Do you know a teen whose life has been affected by Alzheimer’s or dementia?  

If so, we’d like to hear their story.  

AFA’s Teen Alzheimer’s Awareness Scholarship provides educational funding to college-bound high school seniors who have been impacted by Alzheimer’s disease.

Applicants are asked to write an essay (1,500 word maximum) or submit a video no more than 4 minutes long, describing the impact of Alzheimer’s disease or another dementia-related illness on themselves, their families or their communities, and what they have learned from it.

The grand prize winner receives $5,000, with additional prizes awarded for runners up. More than $350,000 in college scholarships have been awarded since the program’s inception.

To qualify, the student:

  1. Must currently be a senior in high school.
  2. Be attending a U.S. college/university in the fall following graduation.
  3. Must live in the United States.
  4. Must be a U.S. citizen.   
  5. Submit the essay/video NO LATER than 5:00 pm ET on March 1, 2023.
  6. Provide all requested supporting documents.
 

Congratulations to Our 2022 Scholarship Winners!

Mary Willis (McDonough, GA)

First Place Winner
$5,000 Scholarship

Julius Josephson (New York, NY)

Second Place Winner
$3,500 Scholarship

Jonathan Marx (Birmingham, MI)

Third Place Winner
$2,500 Scholarship

Fourth Place Winners ($1,500 Scholarship)

  • Amra Alibasic (Waterloo, IA)
  • Jake Chamberlain (Longview, TX)
  • Jessica Dantoni (Staten Island, NY)
  • Katherine Gabri (Harwich , MA)
  • Sara Gantz (Eustis, FL)
  • Sydney Hall (Springfield, OH)
  • Samyukta Iyer (Marietta, GA)
  • Radeyah Kaplan (Layton, UT)
  • Mia Mariano (Huntington Beach, CA)
  • Sadra Marjai (Saint Louis, MO)
  • Ashling McNaughton (Chicago, IL)
  • Malinda Murphey (Willow Park, TX)
  • Catherine Philippon (St. Paul, MN)

Fifth Place Winners ($1,000 Scholarship)

  • Shayna Glass (Rancho Santa Margarita, CA)
  • Nicholas Martin (Arlington, VA)
  • Sabrene Mechergui (Aurora, CO)
  • Violet Schultz (Madison, WI)
  • Halle Seiler (Wichita, KS)
  • Gracelynn Whitaker (Wilmington, NC)

Sixth Place Winners ($750 Scholarship)

  • Emily Bayliss (Allen, TX)
  • Michael Ciolino (Cumberland, RI)
  • Joshua Connors (Dallas, TX)
  • Connor Daugherty (Chicago, IL)
  • Kamryn DeMarzio (Lancaster, NY)
  • Payton Kiasevicz (Ringwood, NJ)
  • James Litman (Fowler, OH)
  • Estella Patrick (Mckinney, TX)
  • Melissa Ratcliffe (Sugarland, TX)
  • Jolee Rios (Arvada, CO)
  • Persimmon Stetich (Salt Lake City, UT)
  • Grace Walton (Wildwood, MO)

Seventh Place Winners ($650 Scholarship)

  • Lindsey Barr (Wantagh, NY)
  • Kinser Beaver (St. Joseph, MO)
  • Olivia Haerr (Danvers, IL)
  • Emily Maitret (Venice, FL)
  • Isabel Valdez (Harrison, MI)
  • Kade Williams (Haskell, OK)
  • Ava Wilson (Middletown, MD)

Eighth Place Winners ($550 Scholarship)

  • Michelle Apanco (Perris, CA)
  • Kaitlyn Brooks (Steilacoom, WA)
  • Aubrey Cheek (Longview, TX)
  • William Davidson (Richardson, TX)
  • Isabela Deneka (South Brandon, FL)
  • Rana Dubauskas (Hindsdale, IL)
  • Juan Pablo Garcia-Casals (Miami, FL)
  • Madisen Gries (Combined Locks, WI)
  • Sage Hall (Gulf Breeze, FL)
  • Nathan Harrison (Pennsville, NJ)
  • Sarah Howard (Delphi, IN)
  • Kaitlyn Johnson (Lake Stevens, WA)
  • Andrew Kaeppner (Cincinnati, OH)
  • Mariana Maddox (Village, OH)
  • Samantha Mattes (Morganville, NJ)
  • Peyton McKee (Springfield, AR)
  • Gabrielle Olson (Forest, VA)
  • Kaylee Ramold (Neligh, NE)
  • Joseph Rath (Arden, NC)
  • Coby Russo (Boca Raton, FL)
  • Ella Schlueter (Clive, IA)
  • Abby Steimel (Waterloo, IA)
  • Megan Vandermause (New Franken, WI)

Ninth Place Winners ($525 Scholarship)

  • Nathaniel Aronov (Briarwood, NY)
  • Sadie Batt (Coalville, UT)
  • Ashley Brown (Knoxville, TN)
  • Cecilia Catalini (Camarillo, CA)
  • Delanie Cervantes (Omaha, NE)
  • Austin Clinefelter (Stokes, NC)
  • Kylie Coenen (Freedom, WI)
  • Samuel Davis (Shreveport, LA)
  • Ben Easterling (Montgomery, AL)
  • Jon Ellis (Wayne , IN)
  • Fiona Flowers (Towson, MD)
  • Kate Golwas (Flower Mound, TX)
  • Elizabeth Gonzalez (Carrizo Springs, TX)
  • Ella Graenitz (Los Angeles, CA)
  • Olivia Hernandez (San Antonio, TX)
  • Hope Knoerle (Normal, IL)
  • Roberta Lennox (Sacramento, CA)
  • Owen Libunao (Winston Salem, NC)
  • Kaelyn Luebke (San Mateo, CA)
  • Naomi Owada (Plainview, IL)
  • Jonah Raffo-Day (Mill Valley, CA)
  • Brandon Singletary (Charlotte, NC)
  • Matthew Wong (Arcadia, CA)
  • Jason Zheng (Edison, NJ)

Tenth Place Winners ($500 Scholarship)

  • Aemon Aldrich (Forest Hill, CA)
  • Kara Ashby (Sarasota, FL)
  • Erol Ayik (Merced, CA)
  • Lindsey Barry (Loveland, OH)
  • Jenna Berendes (Dubuque, IA)
  • Michael Branch (California, MD)
  • Cade Byer (Corvalis, OR)
  • Blake Byer (Corvalis, OR)
  • Erica Chen (Brookfield, WI)
  • Mia Ferraro (Thurmont , MD)
  • Colin Foster (Mission Viejo, CA)
  • Eliza Gibbs (Solona Beach, CA)
  • Zarria Green (Dallas, TX)
  • Delaney Huck (Bellevue, NE)
  • Saylor Koon (Lexington, SC)
  • Corbyn Kubalek (Green River, WY)
  • Sarah Montalvo (Boca Raton, FL)
  • Alexandra Paradiso (Carmel, NY)
  • Hailey Peecher (Englewood, CO)
  • Emily Radick (Mountainside, NJ)
  • Alexandra Sadoff (Trabuco Canyon, CA)
  • Ja’Myra Shaw (Fayetteville, NC)
  • Jacob Stein (Sarasota, FL)
  • Sheridan Tolley (Lewisburg, WV)
  • Lena Walter (Ottawa, KS)
  • Grace Williams (Amarillo, TX)
  • Mallory Zorn (Lisco, NE)